Kipras pludmales tīrīšana 2019. gadā – komandas aktivitāte

6 minutes

Kāpēc mēs apņemamies apkarot plastmasas piesārņojumu?

Plastmasas piesārņojums ir reāls drauds visām dzīvajām sugām. Katru gadu miljoniem cilvēku un dzīvnieku mirst kā dēļ no tīša tāpat arī netieša piesārņojuma.

Mēs jūtam, ka mūsu pienākums ir darīt visu, kas ir mūsu spēkos, un atbalstīt mūsu trauslo ekosistēmu. Daļa no mūsu zaļās stratēģijas ir piedalīties tīrīšanā kā komandai, bet arī atbalstīt videi draudzīgas iniciatīvas , piemēram, tādas, kuras organizē projekts Ocean Mimic.

Viena no mūsu pēdējām komandas aktivitātēm bija pludmales sakopšanas organizēšana Toxeftra pludmalē, kas ir viena no divām oficiālajām bruņurupuču ligzdošanas pludmalēm Akamas Nacionālajā parkā Kiprā.

Financer.com menedžeru komanda apvienoja centienus ar vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem, lai savāktu atkritumus, kas piesārņo aizsargāto pludmali.

Financer pludmales tīrīšana Kiprā

Kā mēs piedalījāmies?

Visu mūsu valsts vadītāji, kuri baudīja savu darba atvaļinājumu Kiprā piedalījās Toxeftra bruņurupuču pludmales tīrīšanā.

Toxeftra pludmale atrodas pie Akamas pussalas nacionālā parka dienvidu ieejas. Saskaņā ar Eiropas Vides aģentūras datiem Akamas ir visdaudzveidīgākais un bagātākais biotops Kiprā un viens no tikai 22 endemisma apgabaliem Eiropā.

financer-komanda-pludmales-tirisana-5-minutes

Pludmale ir īpaši svarīga, jo tā ir viena no nedaudzajām Vidusjūras pludmalēm, ko izmanto par divu retu bruņurupuču sugu – “Loggerhead” (Caretta caretta) un “Zaļā bruņurupuča” (Chelonia mydas) – ligzdošanas vietu.

Gan mežizstrādes galviņu, gan zaļo bruņurupuci Starptautiskā dabas aizsardzības savienība ir klasificējusi kā apdraudētas sugas.

Viņu olas ir viegls laupījums plēsīgajiem dzīvniekiem, kas dzīvo netālu no pludmales. Bieži piesārņotās pludmales piesaista tādus dzīvniekus, kuri ir nonākuši izsalkumā.

loggerhead-brunurupucis-caretta2

Kad bruņurupuči sasniedz pieaugušo vecumu, viņiem var uzbrukt noteikti plēsēji, kas lielākoties ir lielās haizivis. Tomēr visām bruņurupuču sugām ir vēl briesmīgāks slepkava: plastmasa. Bruņurupuču skaits šajā reģionā ir krasi samazinājies no desmitiem tūkstošu līdz mazāk nekā 4000 , jo pie tā ir vainīgs smags piesārņojums, pārmērīga zveja un vispārēja cilvēku iejaukšanās. Tāpēc kā komanda mēs pievienojam savu nelielu ieguldījumu lielā vides un ētikas jautājumā.

Mēs uzmanīgi attīrījām visus redzamos atkritumus 1,5 km attālumā no Toxeftra pludmales krasta līnijas. Komanda tika sadalīta divās grupās; pirmā grupa koncentrējās uz aizsargājamām bruņurupuču ligzdošanas vietām, bet otra koncentrējās uz apkārtējām teritorijām, kuras sastāvēja no maziem pakalniem, kas veda uz pludmali.

financer-pludmales-tirisana-1-min

Tīrīšanass procesā mēs izmantojām bioloģiski noārdāmus cimdus un somas. Pēc tam mēs katru atkritumu sadalījām trīs galvenajās pārstrādes kategorijās Kiprā: PMD (plastmasas pudeles, metāla iepakojums un dzērienu kārbas), papīrs un stikls. Pēc tam mēs katru atkritumu kategoriju izmetām līdz attiecīgajiem atkritumu savākšanas punktiem.

Turklāt mūsu komanda nolēma kļūt par palīdzības sniedzēju projektam “ Ocean Mimic” – uzņēmuma iniciatīvai, kas cilvēkiem dod iespēju aizsargāt mūsu piekrastes.

Ocean Mimic savāc plastmasu no visām pasaules pludmalēm un pārveido to par modes peldkostīmiem. Viņi papildus izglīto vietējos iedzīvotājus par to, kā samazināt viņu atkarību no plastmasas un kā ievērot ilgtspējīgāku dzīvesveidu.

financer-pludmales-tirisana-9-min

80 kg slēptās miskastes 1 nedēļas laikā

Kopumā mēs savācām 80 kg atkritumu, pludmalē no pirmā acu uzmetiena šķita, ka tā ir tīra. Pārsteidzoši bija tas, ka šis atkritumu daudzums tika savākts pēc tam, kad citu grupu iepriekšējā tīrīšana notika tikai vienu nedēļu iepriekš.

Tas bija apstiprinājums tam, ka pat attālās un aizsargājamās pludmalēs atkritumu piesārņojums var būt bieži atkārtota parādība.

Tika atrastas visa veida atkritumi, ieskaitot ūdens pudeles un vāciņus, plastmasas maisiņus, niršanas piederumus, cigaretes, konteinerus utt. Liela daļa atkritumu šķita salīdzinoši svaigi – izmesta diezgan nesen, par ko liecina košās krāsas un ierobežotais nodilums uz iepakojuma.

financer-pludmales-tirisana-8-min

Kā plastmasa kļūst par slepkavu?

Kā WWF ziņo, plastmasa var būt nāvējoša bruņurupučiem un jūras dzīvībai kopumā, vairākos veidos :

Plastmasas lietošana izraisa aizsprostojumus dzīvnieku gremošanas sistēmā, piemēram, zarnās, izraisot iekšēju asiņošanu. Citos gadījumos tas bruņurupuča kuņģī aizņem lielas vietas, padarot to nespējīgu meklēt vai sagremot pārtiku, tādējādi izraisot nāvi badā.

Plastmasa var izraisīt elpošanas sistēmas aizsprostojumu, kas izraisa nosmakšanu. Bruņurupuči bieži uzduras uz plastmasas atlūzās, kas tos savaino un padara nespējīgus piecelties, lai elpotu, kas viņiem jādara ik pēc dažām stundām, lai izdzīvotu.

Turklāt jaunie Duke universitātes publicētie pētījumi liecina, ka fibropapillomas, slimība, kas ir viens no ievērojamākajiem jūras bruņurupuču nāves cēloņiem, var tieši saistīt ar okeāna piesārņojumu.

financer-pludmales-tirisana-7-min
Neskaitāmi citi pētījumi apstiprina plastmasas kaitīgo iedarbību bruņurupuču un visu citu jūras dzīvnieku dzīvē:

Rūpīgajā CSIRO un USC veiktajā pētījumā par 1000 mirušu bruņurupuču paraugu ir secināts, ka bruņurupučiem, kuri apēda tikai vienu plastmasas gabalu, bija 22% iespēja no tā nomirt. Patiesībā viņi savā pētījumā ir secinājuši, ka vairāk nekā 52% no visiem bruņurupučiem ir appēduši vismaz vienu plastmasas gabalu. Gadījumos, kad bruņurupuči apēd 14 vai vairāk plastmasas gabalu, mirstības līmenis pieauga līdz 50%.

financer-beach-cleanup-team-cleaning-6-min

Vai šodien situācija ir kritiska?

Mūsdienās visi bruņurupuči Vidusjūrā ir bīstami tuvu izzušanai. Šajās ligzdošanas vietās selekcijas populācija ir krasi samazinājusies līdz tikai 2500–3000 mežizstrādes galviņām un 350–500 zaļajiem bruņurupučiem.

Tas ir īpaši satraucoši, ņemot vērā pirms dažām desmitgadēm tos pašus ūdeņus, kur mitinājās desmitiem tūkstošu šo sugu.

Ne tikai bruņurupuči mirst no plastmasas saistīta piesārņojuma: Saskaņā ar Tearfunda ziņojumu gadā no plastmasas piesārņojuma mirst līdz 1 miljonam cilvēku un saskaņā ar Science Daily pētījumiem, līdz 4,6 miljoniem cilvēku gadā mirst no gaisa piesārņojuma.

 

financer-pludmales-tirisana-2-min

Kā jūs varat palīdzēt?

Atkritumu pārpilnība, kas uzkrājusies tik īsā laika posmā, ir vēl viens pierādījums tam, kāpēc mums kā sabiedrībai vajadzētu vairāk strādāt, lai attīstītu veidotu apziņu par to, kas notiek ar mūsu vidi.

Katram no mums ir daudz iespēju cīnīties pret atkritumu piesārņojumu. Šeit ir daži ieteikumi, kurus minēja mūsu komandas locekļi:

 • Pērciet tikai produktus ar bioloģiski noārdāmiem traukiem
 • Ja iespējams, iegādājieties bioloģiskos un vietējos produktus
 • Vienmēr pārstrādājiet miskasti
 • Sadzīves un personīgajām vajadzībām izmantojiet mazāk ķīmisku vielu
 • Ja iespējams, izmantojiet sabiedrisko transportu vai automašīnu
 • Runā pret tādiem jautājumiem kā globālā sasilšana, urbšana jūrā
 • Informējiet cilvēkus par piesārņojuma briesmām un piedāvājiet viņiem palīdzēt iesaistīties komandas pasākumos pret to
 • Glābiet ūdenstilpnes, nepiesārņojiet tās
 • Izmantojiet atkārtoti lietojamus maisiņus, kastes un konteinerus
 • Iepērciet lietotus izstrādājumus un apģērbu
 • Biežāk gatavojiet mājās un dalieties ar kaimiņiem
 • Sekojiet vides korporācijām, piemēram, Ocean Mimic, un atbalstiet to mērķus.

 

Ja jums šis raksts šķiet noderīgs, lūdzu, dalieties tajā ar draugiem.

Komentāri (0)

 

Pievieno komentāru

×

Lūdzu, novērtējiet Kipras pludmales tīrīšana 2019. gadā – komandas aktivitāte